Pts. Şub 6th, 2023

Dostluk CUP

Dostluk CUP Basketbol Turnuvası

Hakkımızda

     Dostluk Cup; Basketbola ilgi duyan ilköğretim öğrencilerinin yeteneklerini sergileyebildikleri, ülkemizde, okullarda, altyapıda oynayan sporcuların yetişmesine katkı sağlamak, çocuklarımızın sporla sosyalleşmelerini sağlayarak sokaklardan uzaklaşmalarının yanı sıra evlerinde televizyon izleyen, telefon ve bilgisayarlarda oyun oynayan ve yahut bir takımda oynayarak farklı takımlarla maç yapma imkanı sunmak amacıyla sosyal sorumluluk projesi olarak 2011 yılında Zeytinburnu Adile Mermerci Lisesi spor salonunda başlamıştır.

 •      2011 yılında  turnuva ya yalnızca okul takımlarının katıldığı dönemden günümüze, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Anadolu Efes, İstanbul Üniversitesi gibi ülkemizin önde gelen kulüplerinin de katıldığı ülkemizin en kapsamlı turnuvası olmuştur. 

Dostluk Cup Amacı; 

 • Öncelikle ülke gündemi gereği, genç kızlarımızın spora teşvik edilerek,
  aktif hayatın içerisine çekilmesi (kırsal bölgeler için de rol model
  oluşturması)
 • Genç sporcuların cesaretlendirilmesi, tamamı ile genç yeteneklere focus
  olmuş, ulusal bir turnuvanın hayata geçirilmesi,
 • Proje büyüyerek ülke çapında basketbola olan ilginin/bilginin arttırılması,
 • Kulüplerin etkinliklerinin/yetkinliklerinin arttırılması, kulüp
  bilinirliğinin/varlığının duyurulması,
 • Antrenörlerin etkinliğinin/yetkinliğinin arttırılması,
 • Sporun yanı sıra, çevre duyarlılığı yaratma yönünde bir sosyal
  sorumluluk projesinin hayata geçirilmesi,
 • Sosyal sorumluluk projesi ile hem toplumun hem de kurum, STK ve diğer
  organizasyonların ilgisinin spora çekilmesi

Dostluk Cup Turnuvası; Her yaş ayrı kategorilerde değerlendirilerek gençlerimize profesyonel hakemler eşliğinde maç yapmasına imkan sunmanın yanı sıra maçlarının youtube den canlı yayınlanmasına, her takımın ve her oyuncunun istatistiklerinin tutulmasına, genç sporcularımızın istatistiksel verilerine göre o hafta oynanan maçlarda haftanın en iyi pozisyon oyuncusu(5 farklı bölge) , en çok sayı atan sporcusu, en değerli oyuncusu gibi seçimlerinin yapılmasına ek olarak centilmenliği teşvik etmek için haftanın en centilmen oyuncusu, en centilmen takımı ve en centilmen antrenörleri ödülleri verilmektedir.

  2011 yılından günümüze yaklaşık 500 takım ve 7.500 sporcuya ve sporcu aileleri ile arkadaşlarının katılımı ile 30.000 den fazla katılıma hizmet edilmiştir. 

 

Dostluk Cup Organizasyonu; 

 • Tunuvamızda sporcu sakatlanmaları ve yaralanmalarla ilgili sorumluluğu Dostluk Cup olarak biz alıyoruz ve tüm sakatlık ve yaralanmalara karşı sporcularınızı sigortalamanın yanı sıra anlaşmalı hastanelerimizde tedavi ettiriyoruz.
 • Altyapı sporcularımızın ve antrenörlerin müsabakalara verdiği önemin farkında olarak her maçın ve sporcuya ait istatistikleri takımlara vermenin yanı sıra resmi web sitemizde herkesin dilediği zaman online ulaşabileceği şekilde saklıyoruz.
 • DOSTLUK CUP ‘ta oynananılan tüm müsabakaların videolarını çekiyoruz ve bir daha ki müsabakanızda çekilmiş olan videolarınızı yönetici yada antrenörlerinize teslim ediyor aynı zamanda resmi youtube kanalımıza yüklüyoruz.
 • DOSTLUK CUP’ın internet sitesinde haftanın istatistiksel verilerine göre en değerli oyuncularını, en centilmenlerini tüm oyuncuların istatistiklerini ve en iyi 5 hareketten, haftanın panoramasına kadar bir çok bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.
 • Katılımcı her takım en az 8 maç yapacak şekilde program yapılmakta ve katılımcı takımlara, sporculara sertifika, dereceye giren takımlara ise kupa ve madalyalar verilecektir.

Bu Proje Davut Güngör’e ait olmakla birlikte bir çok sosyal sorumluluk projeleri yapan, organizasyonlar ve turnuvalar düzenleyen DG Akademik çatısı altında yapılmaktadır.